домаУгостителство

Угостителство

Во очи на божиќните празници Европа се заклучува

Поради влошената епидемиолошка состојба, во очи на божиќните и новогодишните празници, европските земји ги заоструваат веќе воведените рестриктивни мерки, пренесува Танјуг. Германија од полноќ воведе...

Совети за мали бизниси од седумнаесетгодишна девојка која создаде...

Тајла-Симон Крајтон постигнала многу за 17-годишна девојка: таа е основач и извршен директор на „Сосот Сиена“, односно нејзините сосови за пилешко месо се продаваат...

Учествувајте на интерактивен онлајн настан – Вмрежувањето како клуч...

Во рамките на потпроектот Градење менаџерски вештини и деловни врски за подобрена услуга во туристичкиот и угостителскиот сектор кој Фондација ЦЕЕД Македонија го спроведува со поддршка...

Како стартап компании им помагаат на рестораните да опстојат

Глобалната пандемија особено ги погоди рестораните. Она што им овозможи на рестораните да ја направат транзицијата кон повторно отворање (барем во други делови од...

Македонските угостители бараат нови протоколи за работа

Независната угостителска комора бара, преку дијалог со надлежните институции, да се носат одлуки и решенија што ќе им овозможат да работат и да ги...

„Училишни одмори“ – најновиот тренд на угостителската индустрија чија...

Децата од целиот свет треба да се вратат во училишните клупи и станува јасно дека за многумина, оваа училишна година ќе биде уникатна во...

Катарина Георгиевска: Неопходни се лидерки со современ пристап за...

Катарина, односно Ката е ко-споственик, заедно со нејзиниот сопруг Ванчо на „ранчо“ во село Оморани, каде успева со невидена грижа и посветеност да привлекува...

Како „свадбарскиот сектор“ во државата се справува со последиците...

Пандемијата предизвикана од ширењето на коронавирус им ги попречи плановите на идните брачни двојки кои сакаат да ја овековечат својата љубов. Тоа важи за...