Innerneed – долготраен кујнски сунѓер отпорен на бактерии

Голем број на бактерии во кујната доаѓаат од сунѓерите што најчесто се користат за миење на садови. Иако се советува често да се менуваат, многумина не го прават тоа.

Еден старт – ап од Торонто, Канада сака да го промени тоа. За таа цел тимот создаде еколошки кујнски сунѓер од специјален силикон и дозволени агенси за зацврстување.

Innerneed сунѓерот е антибактериски, ја чисти секоја површина и не остава гребаници. Не ја задржува водата, поради самите својства на силиконот, а со тоа и не дозволува “лепење“ на бактерии како што е случај кај обичните сунѓери.

Материјалот од којшто е направен ја задржува својата форма и по долготрајна употреба, лесно се суши, и може да издржи и студ и жештина. Производот моментално има кампања на платформата Kickstarter.

Фото: Kickstarter

поврзани статии

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

прочитај повеќе

- Advertisment -