дома храна и пијалак

храна и пијалак

Еколошки амбалажи за храна од ферментирани бактерии и квасец

Фото: From Peel to Peel Италијанската дизајнерка Ема Сичер создаде биоразградлива амбалажа, како еколошка алтернатива за пластиката. Комбинирајќи остатоци од храна со бактерии и квасец таа...

Lyd – шише што се отвора со допир на...

Lyd е иновативно шише што се отвора само при допир со уста и не дозволува течноста да се истури. Шишето има вградено сензор на допир,...

Vi – еластична кутија за храна што ја собира...

Vi е кутија за храна што е доволно мала за да може да се смести во џеб, со димензии од само 14.5x12x1см. Кутијата во внатрешноста...

Студентка од Полска создаде пакувања од Комбуха што можат...

Полската студентка по дизајн Роза Јануш го создаде Scoby,еколошка алтернатива на пластично пакување којашто се добива со слични методи кои се користат за да...

Нови истражувања ги потврдија позитивните ефекти на темното чоколадо

Здравствените придобивки од темното чоколадо се добро познати. Какаото, што во голем процент го има во него, е богат извор на антиоксиданти коишто штитат...

Празнични колачиња – рецепт на Марта Стјуарт

  Празниците имаат посебна магија. Тоа се моменти на зближување, на дарување и ветување. Трпезата е богата и просто мами да се седне и да...

Како природно да си ја подобрите крвната слика

Лошата крвна слика е почеток на многу здравствени тегоби. Доколку имате проблем со анемија, овој рецепт ќе ви помогне да ги подобрите резултатите. Состојки: - 200...

Кофтиња од мисиркино месо

Потребни состојки: 500 гр. мелено мисиркино месо 1 јајце 5 лажици овесни снегулки 3 млади кромитчиња 3-4 лажици маслиново масло сол, бибер по потреба Начин на приготвување: Овесните снегулки се мешаат...