дома Бизнис

Бизнис

Едноставна апликација за лесно следење на менструалниот циклус

Лора Прешко од хрватската ИТ компанија Mašinerija во интервјуто дадено за женскиот магазин Women in Adria, ја раскажува успешната приказна за најновиот производ од нивното...

Објавени имињата на Најдобрите 10 менаџерки во Македонија

Агенцијата Марили го направи изборот на годинешните 10 најуспешни жени менаџерки во Македонија, информираше МИА. Тие ќе бидат прогласени на 29-ти март, а годинава изборот...

Кои се најбогатите жени во светот за 2018?

Жените уриваат рекорди на листата на Forbes за 2018 година, ги има вкупно 256, а богатството им е проценето на околу 1.000 милијарда долари што е...

CEED Македонија нуди годишна стипендија за три жени претприемачи

По повод месецот на жената CEED Бизнис клубот ќе поддржи три жени претприемачи со годишна стипендија, односно ќе покрие 90% од целата сума за членството во...

Ако го сакате денешниот успех ништо не одложувајте за...

Која е Валентина Дисоска? Во колку улоги успешно се пронаоѓа? Досега, за себе најчесто кажував дека јас сум борец, личност која поминала низ различни ситуации...

Британската Royal Mint по 1.100 години доби жена за...

Фото: Royal Mint Жена е конечно на чело на британската компанија Royal Mint по долги 1.100 години. Новата извршна директорка е Ана Џесоп, која има работено таму речиси една...

Кабтел: 16 години верни на клиентите со квалитетни решенија...

Кабтел е македонска водечка компанија на ИKТ пазарот, којашто повеќе од 16 години раскажува успешна бизнис приказна во прилично турбулентни услови. Нејзиниот успех се...

Со емоциите учиме да бидеме посилни и ја разбереме...

Се почесто го слушаме терминот емоционална интелигенција и доаѓаме во контакт со разни дефиниции за него. Токму на таа тема разговаравме со Нела Јолеска...