дома Бизнис

Бизнис

Македонија: за една недела угостителите ќе работат до 21ч

Од 21 јануари кафулињата и рестораните повторно ќе работат до 21 часот. Министерот за здравство Венко Филипче изјави...

Ангажирањето хонорарни професионалци ќе и` помогне на вашата стартап...

Индустријата на хонорарни работници во Европа, во последните неколку години, достигна небесни височини. Во моментов, околу 11 милиони лица работат во хонорарната...

Што е социјално претприемништво?

Целта на традиционалното претприемништво е растење на профитотот, додека пак социјалното претприемништво се фокусира на создавање намерни начини да се решат проблемите...

Оптовареноста со работата ме доведе до болница. Еве што...

Кога работев во корпорација, присуствував и се смешкав на забави, но се чувствував ужасно. Се чувствував како се` да беше премногу. Ги...

Зошто начинот на размислување е важен за професионалниот успех

Никој не е роден претприемач. Но, никој не ни станува претприемач случајно. Напротив, таквите луѓе се мотивирани и поттикнати...

Apple и Hyundai заедно ќе произведуваат автономен автомобил

Јужнокорејскиот производител на автомобили Hyundai и американскиот технолошки гигант Apple наскоро би можеле да го финализираат договорот за производство на автономни електрични...

Бил Гејтс предвидува каква ќе биде 2021 год

Бизнисменот, компјутерскиот инженер и филантроп, Бил Гејтс и претходно сподели сопствени предвидувања во јавноста и најави дека не` очекува здравствена криза како...

Од земјите во регионот, Македонија со најниска, Словенија со...

Иако пандемијата на коронавирусот влијаеше на падот на обемот на деловните активности во многу сектори во регионот, нивото на просечните плати во...