Од пет садници, до бизнис со 5.000 корени јагоди

Нилгун Каиран од турската провинција Кахраманмараш својот бизнис со јагоди, го започнала како хоби со неколку садници. Денес таа е еден од најголемите произведувачи на јагоди во регионот во којшто живее, објави Hurriyet Daily News.

Нилгун пред 15 години на локалниот пазар купила пет садници јагоди да ги одгледува за домашна употреба. Но, кога увидела колку лесно се одгледуваат, дека не бараат голема грижа и средства за одгледување, решила да го прошири бизнисот.

Карактеристично за нејзините јагоди е тоа што не ги продава на пазар, туку заинтересираните можат да го сторат тоа директно на полето каде ги одгледува.

Сезонава, оваа претприемачка, собра 8 тони јагоди, а производството е добиено на сосема природен начин без никакви негативни ефекти врз овошјето.

Фото: Pixabay

поврзани статии

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

прочитај повеќе

За успешен стартап бизнис, размислувајте како научник

Секој пат кога претприемачите или иноваторите добиваат идеја, вообичаено се прашуваат: „што можам да создадам за да ја тестирам идејата?“. Но би...
- Advertisment -