Мудри зборови за патувањето наречено живот

Неколку мудри мисли што ќе ве натераат да го погледнете животот со малку поинакви очи.

Животот не е проблем што треба да се реши, тој е реалност што треба да се искуси.

Само 10% од животот е тоа што се случува, останатите 90% се вашата реакција на случувањата.

Не треба да живеете за очекувањата на другите, ниту пак да очекувате другите да ги исполнат вашите очекувања.

Единствениот хендикеп во животот е негативниот став.

Не судете го денот по набраниот род, туку по посеаното семе.

Најголемата авантура во животот е да го живеете вашиот животен сон.

Смислата на животот не е во пронаоѓањето на себе си, туку во креирањето на сопствената личност.

Луѓето тешко ја пронаоѓаат среќата, затоа што го гледаат минатото подобро отколку што било, сегашноста полоша отколку што е и иднината понеизвесна отколку што ќе биде.

Животот е експеримент. Колку повеќе екперименти направите толку поуспешен ќе биде.

Без разлика каде сте, со кого сте, што и како се случило, секогаш можете да свртите нов лист и да добиете втора шанса.

Фото: Pixabay

поврзани статии

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

прочитај повеќе

Рамнотежа помеѓу приватниот и професионалниот живот: тоа што навистина не` прави...

Пронаоѓањето на вистинската рамнотежа помеѓу личниот и професионалниот живот воопшто не е нов проблем во нашето општество. Но, тензијата помеѓу двата аспекти...
- Advertisment -