Еколошки амбалажи за храна од ферментирани бактерии и квасец

Фото: From Peel to Peel

Италијанската дизајнерка Ема Сичер создаде биоразградлива амбалажа, како еколошка алтернатива за пластиката. Комбинирајќи остатоци од храна со бактерии и квасец таа креираше цела колекција производи како дел од проектот From Peel to Peel.

Еколошките амбалажи за храна се добиени преку процес на ферментација на бактерии и квасец, наречена “скуби“ заедно со остатоци од овошје и зеленчук.

Добиената смеса/материјал се суши на различни површини со цел да добие различна структура, пишува  Dezeen. Сичер комбинира различен вид на овошје за да создаде амбалажи со различни бои.

Освен што е потребно помалку енергија за да се создаде овој вид на пакувања од целулоза, кога веќе нема да се употребуваат истите можат да се искористат и како ѓубриво за почва.

Амбалажите, исто така, сe отпорни на вода, што значи погодни се за чување на шеќер, сол, брашно, ориз, чај…

поврзани статии

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

прочитај повеќе

- Advertisment -